Fuar Hostesi Kıyafetleri Nelerdir

Fuar hostesinin üniforması aksi belirtilmedikçe siyah etek beyaz gölek kırımızı fular siyah ceket siyah topuklu ayakkabıdan oluşmaktadır. Bu kıyafet seçimlerini bazen firma talep ederken bazen de ajanslar müşterilerine “Efendim bizde tek tip kıyafet var” diyerek paylaşırlar. Seçimi belirleyen firma olursa ajanso kıyafeti temin etmek zorundadır. Ama bazen firmalar spesifik kıyafet ve kostümler talep ederler. Bu durumda firma ve markalar kıyafet için bütce ayırırlar. Kendi terzilerine veya ajansa para ödeyerek bu kıyafetleri talep ederler.

Standart üniformada siyah etek düz olmalı asla pileli olmamalıdır. Ayakkabı siyah figürsüz rahat bir topuklu ayakkabı olmalıdır. Gömlek en önemli detayıdır kostümün. Zira kışın uzun kollu yazın kısa veya yarım kollu gömlekler tercih edilmelidir. Fular ise işin ciddiyetini göstermekte ve kurumsallığı vurgulamakta olan bir aksesuardır.

Aslında standart kıyafet uçuş hosteslerinden esinlenilerek dizayn edilmiştir. Fuar hosteslerinin standart kıyafetleri havayolu şirketlerinde çalışan hosteslerinkiyle hemen hemen aynıdır. Tek fark ise ceket çoğunlukla fuarlarda istenmez talep edilmez yada tercih edilmez.

Fuar hostesinin kıyafeti temsil ettiği firmanın marka değerine hizmet etmektedir. O yüzden sadece kıyafetin şekli tarzı değil ütülü oluşu hijyenik duruşu lekesiz olması da önemlidir. Hostesin giyeceği çoraba kadar dikkat etmesi gerekmektedir. Hostes standart fuar kıyafetinin altına ten rengi veya siyah çorap giymelidir. Fuar hostesi bayanlar tarz veya moda algısıyla hareket edemezler. Aksi takdirde kurumsallık kaybolarak genel görüntü amatör bir hal alır.

Fuar hostesi ajanslarından bazıları bir hostes kıyafet gardrobuna sahiptir. Yani bazı fuar ajansları kıyafete bütce ayırırlar. Ve bu kıyafetleri fuar alanında hosteslere zimmetlerler. Her fuar bitimindde kuru temizlemeye vererek devamlılık sağlarlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir