Stand Hostesi Çalışma Alanları

Stand hostesleri terimi aynı zamanda içinde görev yaptığı alanı da belirlemektedir. Stand hostesinden önce stand kavramından bahsetmeliyiz.Markaların ürün veya hizmetlerini teşhir etmek amacıyla bazen bir caddeye bazen bir markete bazen bir fuar alanına bazen bir otele koydukları 3 tarafı kapalı masaya benzeyen alüminyum menşeili nesnelere stand denir.Standların önünde marka ve şirketlerin logoları afişleri veya tanıtacakları hizmetin dijital baskıları yer alır.

Marka ve firmaların bu standın başında görev verdikleri yetkili olarak gözüken bayanlara ise stand hostesi denir. Stand hostesleri ajansların bünyesinde yer alır. Bu ajanslar stand hosteslerini parttime çalıştırırlar. Günlük ücretlerini ise çalışma alanlarına göre belirler. Stand hostesi çalışma alanlarını 3 başlıkta inceleyebiliriz.

1- Market Aktiviteleri: Stand hostesleri bir gıda yada içecek firmasının standında tadım aktivitesi dediğimiz organizasyonlarda çalışabilirler. Tadım ve tattırım projelerinde stand hostesi bazen ürünü de pişirebilir. Ama çoğunlukla ikram eksenlidir iş içerikleri.Burada hijyenin güleryüzün ve konuşma becerisinin etkili olduğunu düşünerek ajanslar ona göre stand hostesi seçimi yaparlar.

2- Fuar ve Kongre Organizasyonları: Stand hostesleri en çok fuar ve kongrelerde hosteslik yaparlar. Fuar alanına kurulan standlarda gelen ziyaretçileri karşılar otellerin büyük salonlarındakongre hostesliği yani konuşmacıya mikrofon tutarak ve otele gelen konukları yönlendirerek mesai harcarlar.

3- Açılış Organizasyonları: Açılış organizasyonları stand hostesinin en kısa süreli çalışma alanıdır. Birkaç saat süren açılışta kurdale kesimine yardımcı olarak açılışın yapılacağı alana gelen insanlara “Hoşgeldiniz” der. Bazı açılışlarda stand hostesi bayanlar içecek ikramı da yapabilirler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir