Fuar Servis Hostesi

Fuarlara gelen ziyaretçilere katılımcılara görev yaptıkları alanda yiyecek içecek servisi yapan bayanlara fuar servis hostesi denir. Fuar servis hostesleri siyah etek beyaz gömmlek üzerine ajansların verdikleri önlükler ile çalışırlar. Ayakkabı olarak ise servisi yapacakları firma yada markanın talebine göre rahat bir siyah topuklu ayakkabı yada babet ile çalışırlar.

Restoranlarda garsonlar erkek ağırlıklı olurken fuarda genellikle ajans müşterileri servisi yapacak kişilerin bayan olmasını talep eder. Nadiren de olsa fuar katılımcısı olan firmalar erkek personel isteyebilir. Bu kişilere fuar servis hostu denir. Fuar servis hostesleri fuar alanında firmanın kiraladığı alanın metrekaresine göre temin edilir. Mesela 100 metrekare olan bir alan için minimum 3 servis hostesi görev yapmalıdır. Aslında alan büyüklüğünden çok belirleyici olan kriter fuar alanındaki masa sayısıdır.

Fuar alanında kaç masa var ise masa sayısının 3’te 1’i kadar servis hostesine ihtiyaç duyulur. 20 masası olan bir fuar standında minimum 6 servis hostesi görev yapmalıdır. Aksi takdirde hizmette kalitesizlik serviste aksama ve çeşitli sorunlar gündeme gelebilir. Fuar servis hosteslerinin kriterleri nelerdir peki?

Fuar servis hostesi olacak kişinin fiziksel özelliklerine bakılmaz çoğunlukla. Çünkü kendisinden görsellik ile ilgili bir beklenti sözkonusu değildir. Ama yaş faktörü vardır. Fuar servis hostesi olacak kişinin 20-28 yaş aralığında olması istenir. Fuar servis hostesinin konuşma düzgünlüğü en önemli detaydır. Konuşması düzgün nezaket sahibi bayanlar fuar servis hostesliğinde çok başarılı olurlar. Son olarak fuar servis hostesi olacak kişinin elinin çabuk olması gerekir. Çünkü fuardaki yiyecek içecek servisi çok kısıtlı bir alanda çok hızlı gelişen bir süreçtir Yoğunluğun bir anda arttığı düşünülürse neden fuar servis hosteslerinin aksiyonu yüksek hızlı ve hamarat kişilerden seçildiği anlaşılabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir