Fuar Mankeni Nedir?

Bir ürünün tanıtımında dikkat çekmek amacıyla yüz ve fiziksel özelliklerinin kullanıldığı insanlara manken denir. Mankenlerin fuar alanlarında görev yapan kategorisine ise fuar mankeni denir. Fuar mankenleri otomobil fuarlarında yani autoshow’larda otomobilin yanındaki uzun boylu bayanlardır. Bu fuar mankenleri bazen boatshow fuarındaki lüks bir teknenin içinde bazen yapı fuarındaki bir izolasyon malzemesinin teşhirinde bazen ise pencere fuarında karşımıza çıkabilir.

90’lı yıllarda mankenler sadece defile ve katalog çekimlerinde yer alırken 2000’li yıllar ile beraber açılışlarda ve fuarlarda da görev yapmaya başlamışlardır. Fuar mankeni olan bayanlar standart fuar hosteslerinden daha uzun boyda daha fit bir kiloda olup daha iddialı yüz hatlarına sahiptirler. Fuar mankenleri ülkemizin son yıllardaki ihracat yükselişinin ve düzenlenen fuar sayısındaki artışın paralelinde fuarlardan iyi paralar kazanmaktadırlar.

Fuar mankeni görev aldığı fuarda tanıttığı ürünün yanında veya info desklerde gelen ziyaretcilere firmanın marka promosyonlarını dağıtarak mesai harcarlar. Görev tanıtmında tanıtım karşılama ve fotoğraf çekimi yer alır. Motosiklet fuarında çalışan fuar mankenleri motosiklet başındaki mankenle resim çektirmek ister ve fuar mankeni de bu fuardaki mesaisinin çoğunu resim çektirerek geçirir.

Fuar mankenleri minimum 175 cm boyda maksimum 59 kilo olan bayanlardan seçilirler. Ajanslar fuar mankeni kadrolarını bu kriterlere göre belirler. Her fuar mankeninin bilgi kartı müşterilere mail yolu ile sunumlarla gönderilir. Bu bilgi kartlarında fuar mankeninin yaşı boyu kilosu bildiği yabancı diller bedeni ayak numarası ve eğitimi yer almaktadır.

Fuar mankeni fiyatları ve günlük ücretleri fuarın içeriğine büyüklüğüne görev tanımına ve mankenden beklentiye göre farklılık göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir