Fuar Hostesi Çalışma Ücret ve Bütceleri

İstanbul’da en düşük Fuar hostesi günlük ücreti 110 TL iken en yüksek ücret autoshow gibi fuarlarda 200 – 300  TL civarındadır. Fuar hostesi bütceleri fuara,hostesin donanımına ve firmanın büyüklüğüne göre değişmektedir.
1- Fuara Göre Değişim: Fuar büyük köklü ve sektörel anlamda lokomotif konseptli ise fuar hostesi ücretleri de yükselir. Mesela pencere fuarında hostesler 70 TL günlük bütcelerle çalışırken yapı fuarında 100 hatta 120 TL günlük ücret almaktadırlar. Bunun sebebi Yapı sektörü ülkemizin lokomotif sektörüdür. Yani sürekli konut,residance,apartman,bina yapılan ülkemizde bu sektörün fuarı hayli hareketli ve iş anlamında bereketli geçmektedir.

2-Hostes Donanımına göre değişim: Hostesin donanımı 2 türlü bütceleri etkiler. Fiziksel donanım en çok etkiler diyebiliriz. Uzun boylu fuar hostesleri kısalara göre daha çok ücret alır ajanslardan. Yada güzellik anlamında önde olan fuar hostesi diğer arkadaşına göre daha yüksek bütcelerle çalışır. Bir de yabancı dil bilgisi fuar hostesi ücretlerinde belirleyicidir. İngilizce bilen fuar hosteslerine ajanslar 120 TL öderler.Servis hostesinin 60-70 TL günlük ücretle çalıştığını düşünürsek neredeyse 2 katıdır bu rakam.

3- Firma Marka Büyüklüğü: Ajanslardan fuar hostesi talep eden şirket ne kadar büyük ve köklü ise katılacağı fuardaki prestijini de o kadar düşünmek zorundadır. Hal böyle olunca köklü firmalar marka değerleri için fuar hosteslerine gayretli bir çalışma yapsınlar diye yükssek ücretler öderler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir